Delikatny rock z domieszką folkloru, czyli indie folk

Historia lubi zataczać koła. Nie inaczej jest w przypadku historii muzyki. Jeśli ktoś myślał, że folklor już dawno przebrzmiał, niech sprawdzi, jak odradza się na nowo pod postacią indie folku. To ciekawy i stosunkowo świeży, bo powstały w latach 90-tych gatunek muzyczny. Jego korzenie wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał, ale cechą charakterystyczną jest czerpanie z lokalnego folkloru, a więc w twórczości różnych zespołów możemy odnaleźć różne brzmienia. Zwykle pobrzmiewają w niej nuty nawiązujące do country, ale artyści irlandzcy na przykład chętnie czerpią z kultury celtyckiej. Tym jednak, co łączy utwory nurtu indie folk jest raczej nieśpieszne tempo i atmosfera wyciszenia. Indie folk jest swego rodzaju mariażem rocka alternatywnego z muzyką folkową.
Pod pewnymi względami można uznać indie folk za muzykę relaksacyjną. Nie jest zanadto angażująca, mając przy tym ciepłe, autentyczne i akustyczne brzmienie. Gatunek ten zyskuje na popularności. Na YouTube na przykład funkcjonuje co najmniej kilka bardzo popularnych kanałów specjalizujących się w agregowaniu muzyki indie folk. Stopniowo indie folk zdobywa coraz większą popularność i przebija się do mainstreamu, wciąż jednak jest to muzyka dość niszowa, choć lubiana. Jej siłą jest spokój i ciepłe brzmienie. Jest to zwyczajnie muzyka, której przyjemnie się słucha.
Jednym może szybko się znudzić, inni nie będą już chcieli słuchać już niczego innego. W każdym razie, osoby, które jeszcze nie znają indie folku, powinny dać temu gatunkowi muzycznemu szansę. Warto!