Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Muzyka to bardzo ważna część życia człowieka. Jest to forma sztuki dzięki której możemy wyrazić siebie, odstresować się lub po prostu dobrze się bawić. Słuchanie muzyki szczególnie klasycznej dobrze wpływa na możliwość koncentracji, pamięć a także rozwija inteligencję. Muzyka działanie pozytywnie zarówno na naszą psychikę jak i samopoczucie. Jest również ważnym elementem w rozwoju dziecka dlatego warto już w życiu prenatalnym fundować maluszkowi muzyczne seanse.
Aparat słuchowy dziecka rozwija się w końcowym etapie ciąży czyli pod koniec pierwszego jej trymestru. Dziecko odbiera dźwięki od około piątego miesiąca ciąży. Wszystko co relaksuje mamę wpływa również w korzystny sposób na dziecko a za wszystko odpowiedzialne są wytwarzane podczas słuchania muzyki endorfiny. Dziecko reaguje na nastrój mamy dlatego rodzaj muzyki powinien być akceptowany i lubiany przez nią. Jeśli więc lubisz muzykę i chcesz się zrelaksować a przy okazji sprawić przyjemność maluszkowi w brzuchu pozwól sobie na relaks przy ulubionych utworach muzycznych.
Muzyka ma największy wpływ na dzieci w okresie od narodzin do szóstego roku życia. Dzięki niej mózg a także układ nerwowy dziecka rozwijają się prawidłowo. Dziecko do rozwoju potrzebuje również dobrej pamięci, umiejętności koncentracji. Warto też aby potrafiło dzielić swoją uwagę. Muzyka pomaga dzieciom również w nauce czytania i pisania. Rola muzyki jest więc w tym okresie życia kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki muzyce dziecko będzie również rozwijało twórczą wyobraźnię. Dlatego ważne jest, aby od najmłodszych lat życia towarzyszyła dziecku. W żłobkach i przedszkolach znają już korzystne działanie muzyki na rozwój dziecka, dlatego w ofercie zajęć są różne formy spędzania czasu wykorzystujące muzykę. Możesz również rozejrzeć się za zajęciami muzycznymi dla dziecka takimi jak spotkania muzyczno – plastyczne dla dzieci organizowane często w miejscach kultury danej miejscowości. Samodzielnie w domu również możesz zapewnić dziecku ciekawe sposoby na spędzenie czasu muzycznie. Wykonaj z dzieckiem skrzydła motyla stworzone na przykład z bibuły i drucików albo innych materiałów, które posiadasz w domu. Włącz piosenki nawiązujące do motyli i razem stwórzcie choreografię do tego utworu. Zabawa z parasolkami i pałeczkami to kolejny doskonały sposób na zabawę. Przy piosence o deszczu dla dzieci tańczcie z użyciem parasoli, możecie też za pomocą pałeczek wystukiwać rytm i tworzyć choreografię na podstawie słów piosenek tak, aby każdy ruch oznaczał słowa, które w niej padają.
Jeśli dziecko interesuje się muzyką i jest już w odpowiednim wieku zapisz je na naukę gry na instrumencie. W zależności od preferencji małego człowieka może to być gra na gitarze, pianinie albo czymkolwiek co interesuje dziecko i sprawia mu radość. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać dziecka do niczego ponieważ może się zniechęcić. Jeśli gra na instrumentach nie interesuje twojego dziecka możesz zaproponować mu udział w zajęciach chóru szkolnego albo zajęcia taneczne, które również świetnie wpływają na rozwój dziecka i jego kondycję fizyczną.
W domu w którym obecna jest muzyka czuć artystycznego ducha. Wiadomo nie od dziś, że sztuka świetnie wpływa nie tylko na dzieci, ale również na dorosłych. Dzięki muzyce stajemy się wrażliwi na piękno, sztukę i otaczający świat. Poza tym jest świetnym sposobem na relaks i rozrywkę dla każdego. Istnieje tak wiele gatunków muzycznych, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.